Home » Przydatne porady » Kiedy kupujemy pierwsze mieszkanie?

Zakup własnego mieszkania jest bardzo ważnym krokiem w życiu każdego człowieka, wobec tego warto byłoby się najpierw dobrze zastanowić, ponieważ w tym wypadku pochopne podejmowanie decyzji nie jest niczym dobrym.Dobrze byłoby sobie najpierw zadać kilka podstawowych pytań: Czy mieszkanie jest mi faktycznie potrzebne? Czy to jest rzeczywiście to czego chcę? Czy nie opłaca mi się bardziej wynajem mieszkania niż jego zakup?

building-500337_1280Czasami bowiem jest tak, że po przeanalizowaniu całej sytuacji może okazać się, iż lepiej byłoby pozostawić obecną sytuację, niż inwestować w mieszkanie. Innym razem może być inaczej. Największy argumentem, który wysuwa się z ust planujących zakup jest to, że przecież wynajmując mieszkanie płacą komuś, a tak to mogliby spłacać już ewentualnie raty kredytu lub wkładać te środki w budowę swojego własnego majątku.

Podstawowe zasady, kiedy możesz zdecydować się na zakup własnego lokalu jest oczywiście stabilna sytuacja materialna oraz życiowa. Warto również mieć przygotowany wkład własny, dzięki któremu nie będziesz zmuszony brać zbyt wysokiego kredytu, który jest dość sporym obciążeniem. Niestety w przypadku młodych ludzi, którzy często zmieniają pracę czy nie do końca wiedzą, czego chcą nie będzie to dobry pomysł, aby inwestować w mieszkanie.

Nie warto kierować się emocjami, ale na spokojnie sobie wszystko przekalkulować, bowiem tylko wtedy będziesz mógł ocenić rzeczywistą opłacalność zakupu. Musisz się dokładnie zastanowić nad swoją obecną sytuacją i czy w ogóle jesteś w stanie pozwolić sobie na takie obciążenie finansowe. Nie chciałbyś przecież stracić mieszkania, bo nie spłacasz regularnie rat kredytu.

2 Replies to “Kiedy kupujemy pierwsze mieszkanie?”

  1. Kamil pisze:

    To prawda, mój znajomy niestety nie przemyślał do końca zakupu mieszkania i teraz żałuje, że jednak nie poczekał z decyzją.

  2. Ania pisze:

    Bo najgorsze co może być, to kupowanie na huraa, a potem problemy ze spłatą rat kredytu i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*